ZAMANSIZ DÜŞLER ZAMANSIZ KADINLAR

  • Dikiş Kulübesi by Berrin Akyüz
  • 07 Ekim 2016 - Cuma
Etkinlik Programı
06 Ekim 2016 - Perşembe
12:00 - 19:00

KAdınlar zamansız düşler kurar, zamansız düşlere uyanırız. Ne zaman düşlerimizi gerçekleştirmeye kalksak, erk sistem sopasıyla karşımıza dikilir. Ancak doğası gereği kadın, insanı sevgiyle çoğaltmaya, yaşatmaya, çalışırken, zamanın tüm kılçıklarına karşı mücadelesini sürdürür. Yazmak belki de -yolundan saptırılmaya çalışılan erk zamanlarda, -hiçbir zamanın kabuğuna sığamayan kadının, zamansızlığıyla çatışan bir düş. Düşler zamanı beklemeyeceği gibi, kadın da yolundan sapmış erk zamanı, yerine yerleştirmek için düşlerinin peşinden gitmeyi sürdürecektir. Ama yazarak, ama okuyarak, ama sesiyle ama soluğuyla… (Tekgül Arı)

Kadın, günlük yaşam içinde üzerine yüklenen ve tekrarlanan; evin temizliği, yemeğin pişirilmesi, çamaşırların yıkanması, çocukların hatta kocanın bakımı gibi görünmez işleri, doğallıkla yükleniyor. Böylesi görünmez işlere ek olarak kadın, iş yerinde ya da tarım sektöründe (bağda-bahçede, pazarda) çalışarak ev ekonomisine ayrıca katkı sağlamaktadır. Cinsiyet eşitsizliğine bağlı olarak kadının, yoğun bir çalışma temposu içerisinde, kendine ayırabileceği boş zamanı haliyle kalmıyor. Oysa kadın ister köyde, isterse şehirde yaşıyor olsun, tekrarlanan görünmez işlerin en azından bir bölümünü paylaşarak, kendini ifade edebileceği, boş zamana doğal olarak ihtiyaç duymaktadır.

Mazı Köyü’nde düzenlenecek üç günlük atölyenin amacı; köy kadınlarının kendilerini ifade edebilmeleri için boş bir zaman yaratılarak, öykülerini yazdırmak ve onları kitaplarla buluşturmak. Ayrıca kadını tekrarlanmış işlerden uzaklaştırarak, düşüncelerini harekete geçirmek…

Ayrıca emekçi kadınlarımızın, yazdığı öyküler, Zamansız Düşler Zamansız Kadınlar Fanzini’nde yayınlayarak, diğer köy kadınlarına esin olmasını sağlamak.    

Mazı Köyü Muhtarı, Sedat Hurma ve kadınlara yönelik Dikiş Atölyesi’nde etkinlikler yapan Berrin Akyüz, Tekgül Arı’nın fikriyle gelişen ve ilk kez yapılacak böyle bir etkinliğe, kapılarını bu amaçla açtı. Mazı Köyü Muhtarı Sedat Hurma: Zor günlerden geçen ülkemizde, Tekgül Arı’nın, köyümüz kadınlarına öykü yazdırması bizi mutlu etti. Köyümüzde yapılacak bu yazma hareketi, tüm köylere örnek olsun. Kendini ifade eden kadın demek, mutlu dünya demektir, dedi.  

7-8-9 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan, Mazı Köyü Kadınları,Tekgül Arı’yla  Öykülerini Yazıyorlar, etkinliğine, okuma yazma bilen, Mazı Köyü kadınlarını, Virginia Woolf ‘un sözleriyle çağırıyoruz: 

" kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!”  

Ve diyoruz ki Mazı Köyü Kadınlarına;

Birkaç saatliğine de olsa bırakın tüm işlerinizi, bir kâğıt ve bir kalemle, zamana inat, zamansız düşlerinizin peşine düşün…

Atölye Programı

7 Ekim Cuma, saat: 17:30 - 20:30

-Tanışma

-Düşsel yolculuk, Öykü

-Örnek öykü okumaları

-İnteraktif öykü çalışması

- Öykü yazma saati

-Ödev (Atölye çalışmaları sonrası katılımcılarca belirlenecek.)

8 Ekim Cumartesi, saat, 17:30 - 20:30

-Örnek öykü okumaları  

-Okunan öykülerin atölye katılımcılarıyla değerlendirilmesi

-Atölye katılımcıları yazdıkları öyküleri okuyor  

- Atölye öykülerinin değerlendirilmesi

9 Ekim Pazar, saat, 15:00

Değerlendirme Toplantısı  

Kokteyl

Yer: Berrin Akyüz Dikiş Atölyesi

Ad- Soyad

Mesaj İçeriği